Ekogroszek pakowany czy luzem – co lepsze?

Poniżej przedstawiamy zalety węgla, który jest sprzedawany w workach

Gwarancja podanej wagi – przed spakowaniem do worków, ekogroszek jest dokładnie ważony za pomocą wag elektronicznych, które są uprzednio atestowane. Pomiarów dokonuje się z dokładnością do 0,5 kg

Gwarancja frakcji – profesjonalne linie technologiczne służące do rozdrabniania oraz przesiewania węgla na sitach dają gwarancję uzyskania pożądanej granulacji ekogroszku od 5 do 25 mm. Dodatkowe płukanie pozwala na otrzymanie ekogroszku bez miału.

Gwarancja kaloryczności – ekogroszek, który składuje się luzem nie jest dobrym węglem, mimo takiej opinii. Podlega on wówczas degradacji. Gdy ekogroszek zostanie postawiony na wolnym powietrzu, wietrzeje, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie jego wartości opałowej. Najlepiej zobrazować to przykładem: Gdy węgiel przed dwa miesiące będzie leżał luzem, jego wartość energetyczna zostanie obniżona o 25-30%. Wewnętrzna wilgotność i wartość opałowa ekogroszku zostają zachowane dzięki zaworkowaniu w plastikowe worki o wilgotność 10%.

Gwarancja jakości – gdy producent poda na workach odpowiednie dane i parametry, możemy być pewni jakości węgla. W przypadku, gdy mamy podejrzenie, że opał nie spełnia podanych warunków, mamy możliwość złożenia reklamacji. Producent zgrzewa plastikowe worki ekogroszku, dzięki czemu nie ma możliwość i ingerencji innych osób w zawartość worka z węglem.

Czyste składowanie – dzięki temu, że ekogroszek dostarczany na paletach jest workowany, pozwala to zachować czystość na posesji oraz w kotłowni, a do tego zaletą jest wygodne dozowanie do zasobnika.

Jaki ekogroszek będzie lepszy – workowany czy sprzedawany luzem?

Jedyną zaletą ekogroszku sprzedawanego luzem jest jego cena. Kosztuje on mniej niż ten oferowany w workach, dlatego też klienci, którzy sugerują się ceną, wybiorą właśnie taki rodzaj węgla. Natomiast wybierając ekogroszek workowany u nas w Częstochowie, możemy liczyć na więcej zalet, przede wszystkim kupując opisany paczkowany węgiel, nie kupimy „kota w worku”. Jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego warto nabyć taki ekogroszek, by móc go przetestować i ocenić, czy węgiel jest zgodny z przedstawionymi parametrami podanymi przez producenta

Gdzie kupować workowany ekogroszek?

Tak popularny węgiel, jakim jest ekogroszek, z powodzeniem można nabyć w składach opału składach materiałów budowlanych oraz w innych firmach nastawionych na spore zyski. Niestety coraz większe zapotrzebowanie na ekogroszek powoduje, że często możemy trafić na nieuczciwych sprzedawców oferujących w cenie ekogroszku węgiel słabej jakości. Coraz więcej jest też takich sprzedawców, którzy po sprzedaży węgla znikają z rynku. Wystrzegajmy się zakupu ekogroszku od tzw. domokrążców jeżdżących od domu do domu i oferujących węgiel w super cenie z uwagi na to, że jest to rodzaj handlu obwoźnego. Niestety, w rzeczywistości jest to kiepskiej jakości węgiel, którym nie da się palić i uzyskać odpowiedniego ciepła, a zatem są to pieniądze wyrzucone w błoto. Wówczas problemem staje się reklamacja zakupionego ekogroszku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup węgla w renomowanych składach opału, istniejących na rynku już długie lata.

Jeśli będziemy chcieli mieć pewność, że warto nabyć ekogroszek od danego sprzedawcy na całą zimę, kupmy najpierw kilka worków na próbę. Powinny to być opakowania dokładnie opisane przez producenta. Taki opis powinien zawierać dane firmy pakującej węgiel, a także powinny być podane parametry ekogroszku. Zwróćmy uwagę na to, że prawdziwy ekogroszek nie jest tani, gdyż dobrej jakości węgiel musi trochę kosztować.